Stránky

26. listopadu 2019

Jak si vypěstovat plnou náruč květin...


Co já osobně pamatuji, přístup k zahradničení má u nás zajímavý - i když vlastně docela předvídatelný - vývoj:

po dřině na samozásobitelských záhumencích na sklonku socialismu přišla v devadesátých letech doba okrasná, takzvaně ´bezúdržbová´. Zahrnovala jehličnany, trávníky a rušení užitkových záhonů a kompostů. Postupně ji doplňovaly další vychytávky, například černá folie, mulč z kůry a u majetnějších závlahový systém.

Jenže ouha, žádná zahrada neroste a nekvete bez práce. Kůru v novém tisíciletí  tisíciletá pomalu nahrazoval štěrk a s boomem kulinářské vášně se do našich zahrad postupně znovu vplížili tymián a bazalka, aby je následovali pionýři v podobě dalších bylinek, rajčátek, několika jahůdek nebo salátů. Revolučnější povahy zasadili rybíz a ti nejodvážnější dokonce ovocný strom!

Dnes už je užitková zahrada zase trendy. Kompostování je cool. Práce rukama se cení a děti potřebují vidět, jak roste mrkev a chutná angrešt. Nic není třeba vymýšlet, vše už bylo dávno vymyšleno. Umírněnost, respekt a selský rozum neznamenají zpátečnictví, naopak, jsou moderní! A já doufám, že začnemé zase zahradničit nejen pro užitek, ale i pro krásu. Vzpomeňme na doby minulé, mezi zeleninovými záhony se táhla řada mečíků nebo aster. V každé předzahrádce voněla pivoňka.

Vypěstovat si vlastní kvítka k řezu je skvělé!

Posledních několik sezón se věnuji pěstování květin k řezu. Cílem bylo potěšit se po několik měsíců v roce náručemi vlastnoručně vypěstovaných květin. Takových, co nepřiletěly z Ekvádoru a nechladily se v mrazáku, ale čerpaly vláhu z ranní rosy a tykaly si s motýly. Takových, které si můžete objednat třeba od nesmírně šikovných Kytek od potoka, Green decoru nebo z farmy Loukykvět.

Náruč květin ale můžeme vypěstovat i my, kteří nemáme to štěstí pracovat na květinové farmě. Jednoduše sami na své zahrádce nebo třeba na záhonku v blízké komunitní zahradě. Vlastní zkušenosti s pěstováním květin k řezu (pěstováním, nikoli s floristikou!:-) jsem popsala a nafotila do knihy, která by měla vyjít na jaře příštího roku - vlevo je pracovní obálka:-) Už se těším!

Žádné komentáře:

Okomentovat