Stránky

28. ledna 2014

Příprava na jaro


Leden pomalu končí a blíží se doba, kdy si už nedočkaví zahradníci začnou na oknech předpěstovávat rostlinky na letošní sezónu. Kromě tradičních květináčků a sadbovačů z rašeliny, které se dají koupit v každém supermarketu, existuje také ekologičtější varianta, která je navíc úplně zdarma.


Stačí si několik týdnů dopředu schovávat kartonové obaly od vajíček, ruličky od kuchyňského nebo toaletního papíru a další, pro předpěstování vhodné obaly. Papír se bude samozřejmě během předpěstovávání postupně rozmáčet, to ale nevadí, protože než se stačí zničit úplně, budou rostlinky připravené k přepichování (tzn. budou mít alespoň 2-3 pravé lístky) do samostatných nádobek.

Právě teď je ta správná chvíle začít se sbíráním:-)

27. ledna 2014

Návody k pěstování



V sekci nazvané Pěstování budou postupně přibývat karty nejrůznějších rostlin s návodem k jejich pěstování. Pod každou kartou s instrukcemi je odkaz k jejímu stažení ve formátu pdf. Všechny karty jsou dispozici zdarma.

23. ledna 2014

Netřesk - aby do domu netřísklo...


Vytrvalá dužnatá rostlina s růžicemi, které můžou být velké od jednoho centimetru až do pětadvaceti, má ráda písčitou, chudou zeminu a přímé slunce. Nové malé rostlinky vyrůstají na šlahounech kolem mateřské listové růžice. Pěstování netřesku v nádobách je dobrou alternativou pro všechny, kdo nemají moc času a přesto si chtějí svůj balkon nebo parapet trochu ozelenit.

Netřesk provází člověka už po tisíciletí a má velmi zajímavou historii. Latinský název - Sempervivum - znamená věčně živý a už z toho je zřejmé, že rostlinka dokáže přežít extrémně náročné podmínky. Už od římských dob se netřesk, tehdy zasvěcený Jupiterovi, vysazoval na střechy obydlí a věřilo se, že ochrání příbytek před zásahem blesku.

Sám Karel Veliký (zřejmě 742 - 814), první římský císař, ve středověku jeho pěstování na střechách dokonce svým poddaným nařizoval (Capitulare de villis - pro latiníky, anglický překlad, bod 70: And the gardener shall have house-leeks growing on his house). Vzhledem k tomu, že v dužnatých listech má rostlina zásoby vody, je jasné, že střecha porostlá jeho růžicemi vzplane případně o poznání hůř, než pokud by na ní rostla třeba vyschlá tráva.

Dužnaté lístky jsou jedlé, dají se přidávat třeba do salátů a šťáva z nich pomáhá při hmyzím bodnutí nebo na nejrůznější kožní problémy.

21. ledna 2014

Zimní nákupy


Venku je mráz a sněží, ale vy už přemítáte a plánujete, co a kam letos zasít a zasadit. Nákup semínek je pro zahradníky jedna z nejzábavnějších činností a dá se provozovat i během třeskuté zimy. Na co si dát pozor?

1. Vždycky se podívejte na datum, do kterého je osivo třeba spotřebovat. Záleží samozřejmě na konkrétní rostlině (třeba dýně a okurky vydrží dlouho), ale často už rok stará semínka klíčí hůř, je tedy vždy lepší koupit co nejčerstvější balení.

2. Pokud najdete v zásuvce zapadlý sáček z minulých let a nechcete jej vyhodit, udělejte si před vysetím jednoduchý test klíčivosti. Stačí semínka nasypat do sklenice s vodou a počkat půl hodiny. Poté zdravá semínka klesnou ke dnu a ta, která budou plavat na hladině už pravděpodobně nikdy nevyklíčí.

3. Hodláte-li si na podzim sesbírat ze svých rostlin semínka pro další použití, nekupujte si osivo označené F1. Označení znamená, že jde o první potomky při křížení dvou čistých linií. Tito hybridi mají v mnoha směrech lepší parametry než jejich rodiče, v následných generacích se už ale tyto kvalitní vlastnosti neopakují.

4. Díky rostoucímu zájmu o přírodní způsoby pěstování je i u nás stále častěji k dispozici bio osivo, které je připravováno podle standardů biologické produkce. Semena jsou dražší než běžné osivo, nejsou ale chemicky ošetřena ani v průběhu pěstování, ani při sklizni či následném zpracování.