Stránky

27. září 2016

Čas objevit nové ovocné chutě


Polozapomenuté odrůdy ovocných stromů mě zajímají stále víc. V každém kraji měli nějaké ovoce, typické právě pro jejich oblast. Díky přizpůsobení se místním podmínkám se mu nejlépe dařilo právě tam: třeba třešeň Mšenská jánovka nebo hrušeň Solanka ze Solan na Litoměřicku.

Vzhledem k tomu, že se často pohybuji v Českém středohoří, pátrám právě tam. V odlehlejších koutech je ještě mnoho prastarých alejí, ovocné stromy rostou na mezích i ve dříve založených zahradách. Když hodíte do Googlu spojení "staré odrůdy", vyhledávač najde poměrně dost odkazů. Jedna z dobrých stránek je například TADY...

Během víkendu jsem objevila jabloň odrůdy Punčové. Tedy: ne, že bych ho sama identifikovala, nicméně věděla jsem, kde přesně roste, a tak jsem se na něj zašla podívat. A hlavně ho ochutnat:-)
Dužina tohoto zimního jablka je jemná, šťavnatá a navinulá, jak se píše ve staré Pomologii z roku 1957. Sklízí se koncem září a jeho hlavní výhodou by mělo být to, že vydrží ve sklepě svěží až do léta. Je to jablko, které se pěstovalo téměř výlučně právě na Ústecku a Děčínsku, takže vlastně taková místní specialita.

Tak vyrazte na okolní meze, ten nejlepší čas na průzkum spojený s ochutnáváním je právě teď:-)

2 komentáře:

  1. Děkuji za zajímavý odkaz.

    Můj děda má nejraději jabloň Panenské zelené, které se asi pěstovalo v okolí Pustiměře a asi i více v oblasti Hané. Na zahradě je poslední tato jabloň, kterou děda má, a bohužel ji táta nejspíš brzy bude kácet. Děda se vždycky rozpovídá o tom, jak právě tato jediná odrůda ze všech, co pěstoval, vydržela ve sklepě 2 (opravdu prý dva) roky v pořádku a chutná.

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, bylo by možné přiblížit, kde tento strom stojí? O této odrůdě mi vyprávěl děda, jsme z děčínska. Rád bych tento strom narouboval na své zahradě a pokusil se tak tuto odrůdu pěstovat, ovšem nedaří se mi jí nikde najít :) moc děkuji za případné info :) hezký den, Martin

    OdpovědětVymazat