10. února 2015

Květiny pro radost?

Věděli jste, že většina řezaných květin, které si kupujeme pro radost v květinářstvích, je vypěstovaných na obrovských plantážích v Africe nebo v Jižní Americe? Na polích, kde v otřesných podmínkách pracují nejčastěji místní ženy, které dostávají směšnou mzdu a navíc často čelí sexuálním útokům. A to nemluvím o likvidaci životního prostředí postřiky a pesticidy...

Pokud tenhle byznys nechcete podporovat, asi se budete chtít poohlédnout po tzv. férových květinách, čili těch, které jsou vypěstované v systému fair trade, kde všichni dostanou zaplaceno a žádný článek produkce nestrádá. Bohužel je k nám žádný velkododavatel zatím nedováží.
Měli bychom se tedy v květinářství po certifikovaných květinách začít ptát. Kde je poptávka, bude doufejme brzy i nabídka...

3 komentáře:

 1. Přeji hezký den,
  u nás na Moravě se dá dívat po značce "Tuřanská květina", která symbolizuje, že květinu pěstovali v Brněnských Ivanovicích a Dolních Heršpicích. Ale šlo spíše o hrnkové květiny, zaznamenala jsem to především u vánočních hvězd. A pak jsem slyšela o dvou pánech, kteří u nás pěstují asi spíše luční květiny a dodávají je (jaro, léto asi především), ale vůbec si nemohu vzpomenout na název jejich firmy... snad to ještě někdy najdu, stejně jako jedno zvláštní květinářstí z Moravy, které nabízelo také vazby z lučních květin od nás a podobně a název si nemohu vybavit. Všimla jsem si i snahy o zavedení značky "Česká květina" (http://www.ceska-kvetina.cz/).

  No a fairtrade růže se prý dají sehnat v Brně v květinářství Rosebud podle blogu: http://samedobreveci.blogspot.no/2013/11/kralovstvi-rosebud.html.

  Tak jsem jsem přidala svojí "troškou do mlýna". :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Jitko, děkuji za komentář a za skvělé tipy. Právě alternativou k fair trade květinám - v Česku vypěstovanými rostlinami a květinami se teď zabývám a dávám dohromady tipy. Ony se ty fairtradové květiny u nás na pár místech prodávají, ale nesmějí být oficiálně certifikované, protože nebyly dovezeny oficiálním velkoobchodníkem s certifikací fair trade - tak mi to vysvětlili v jednom pražském květinářství, kteří také mají férové řezané květiny ale nemůžou je oficiálně označit.
   Jinak doufám, že těch českých rostlin bude víc a víc, chystám se o tom v budoucnu ještě napsat. Ještě jednou díky za příspěvek!
   Anita

   Vymazat
  2. Tak už jsem našla i ty dva pány... mají podnik s názvem Květinové lahůdkářství. A ne moc dobře zapamatovatelnou adresu www.wegrowflowers.cz

   Vymazat