20. listopadu 2014

Závlahová sonda:-)

Určitě jste si toho už někde všimli - u nově vysazených stromků vyčuhuje ze země plastová trubka.

Firmy, které stromy sází, ji často sofistikovaně označují jako "provzdušňovací a závlahovou sondu."

Trubce se říká "husí krk": je děrovaná a při sázení se pokládá do země. Měla by fungovat jako drenážní trubka a pomáhat snadnějšímu zalévání a provzdušnění.

Měla by pomáhat, ale nepomáhá. Naopak: škodí. Už jste někdy viděli v přírodě strom, kterému prospívá speciální provzdušňování kořenového balu:-) ?

Tyto závlahové sondy jsou možná vhodné leda u dřevin v pouličních stromořadích někde v centru města, kde v betonu a asfaltu moc vláhy nepoberou a i tam by měly být vyčuhující trubky uzavřeny krytkou. V opačném případě je totiž jejich efekt přesně opačný - kořenový bal je kvůli nim nepřirozeně vysušován.
Takže si to shrneme: tyto trubky představují zbytečný výdaj, zbytečnou práci a jejich použití zhoršuje podmínky pro růst stromu. Přesto - nebo možná právě proto - jde o nesmírně populární opatření:-)

4 komentáře:

 1. Myslíte si že škodí? nejde o drenážní a závlahovou trubku naráz.. zde je vidět závlahová trubka - kde tedy chybí horní krytka (které brání aby vítr proudil ke kořenům). Závlahová trubka má význam v prvních třech letech po výsadbě - pro zálivku stromu, poté se vyplní a není potřeba. Je pravda, že ve městě má lepší uplatnění. Nemůžu s vámi souhlasit o tom že je zbytečná, zhoršuje podmínky pro růst stromu..

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, děkuji za reakci - je dobré mít zpětnou vazbu. Pořád si myslím, že zmíněná trubka je spíš k neprospěchu věci, už proto, že právě ta krytka chybí skoro vždycky (já ji tedy po pravdě řečeno ještě v reálu neviděla). Na všem se najdou plusy a mínusy, ale podle mě zrovna tohle opatření není šťastné a má víc právě těch mínusů... Použití asi závisí na názoru pěstitele.
  Ale máte pravdu, že trubka na obrázku je především závlahová, příspěvek přejmenuji, aby to nebylo zavádějící,
  Anita

  OdpovědětVymazat
 3. Rovněž nemůžu souhlasit. Zejména v uličním prostoru, kde jsou velmi omezené životní podmínky pro stromy, prokořenitelný prostor téměř žádný a většina povrchu zadlážděna, se jedná o soubor opatření, která rozhodují o úspěšnosti výsadby. Technické provedení je věc druhá. Mluví o odbornosti realizátora.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, ale to já přece přiznávám od začátku, že ve městě, zejména v ulicích, mají tato opatření smysl - ale trubka by skutečně měla být zakryta krytkou, jinak se kořenový bal spíš vysušuje. Při výsadbě stromů ve volném prostoru k tomu nicméně opravdu důvod nevidím. Fotku jsem udělala v zahradě školy, čili na místě, kde není zadlážděný ani jinak zpevněný povrch. Ale všechno tohle je jen můj názor, nevydávám ho za obecnou pravdu a jistě se mohu mýlit. Berte to prosím tak.

  OdpovědětVymazat