Stránky

21. října 2014

Máta - výsledky řízkování


Někdy v červenci jsem si zkoušela namnožit mátu peprnou (Mentha piperita), psala jsem o tom i tady na blogu. Zkoušela jsem stonkové řízky (od těch jsem si slibovala nejvíc:-), do druhého květináče jsem zasázela vytržený kořenový oddenek.

Výsledek? Zatímco kořenový oddenek na fotce vlevo bezvadně zakořenil a bez problémů roste, stonkové řízky na fotce vpravo sice pustily ve sklenici s vodou plno kořínků, ale po přesazení do květináče začaly vesměs uhnívat (větvička na obrázku vpravo je právě ten uhnilý a následně uschlý stonkový řízek, který jsem před focením z květináče vytáhla). A ani ty řízky, které v květináči zakořenily, nerostou zrovna dobře, ač zpočátku vypadaly nadějně...

Závěr pokusu? Pokud budete chtít na balkoně množit mátu (na zahrádce budete mít asi spíš problém opačný - tedy jak udržet na uzdě její expanzivní sklony), nejlepší varianta je vytrhnout pár oddenků nebo už vzrostlou rostlinu jednoduše rozdělit do dvou nádob.

3 komentáře:

  1. Řízky máty je lepší napíchat přímo do země ... z oddenku to jde vždycky rychleji, ale když je jen řízek, taky se dá :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Příště zkusím ze studijních důvodů tedy zapíchat stonkové řízky přímo do země. Zatím to na plné čáře vyhrávají oddenky:-)

    OdpovědětVymazat
  3. Zkusila jsem řízky píchnout rovnou do zeminy, výsledek byl nejdříve chycení, pak postupné usychání. Nejlepší jsou oddenky.

    OdpovědětVymazat