Stránky

14. července 2014

Máta peprná

 Máta peprná (Mentha piperita) je bylinka, která je pro pěstitele začátečníky jako stvořená. Tato rostlina z čeledi hluchavkovitých nemá žádné zvláštní nároky, je mrazuvzdorná a oblíbená je po celém světě. Vzhledem k tomu, že její spotřeba je u nás dost velká (do horkých i studených nápojů), a jeden květináč přestával stačit, hodlám si ji rozmnožit pomocí řízků. Pěstování ze semínek je u máty dost problematické, a proč to taky dělat, když se tak snadno množí zrovna řízkováním.

Řízkování
Já vím, že je to všeobecně známá věc, takže jen stručně: řízkování je vegetativní způsob rozmnožování rostlin, při kterém (na rozdíl od generativního množení semeny, kde vzniká pokaždé geneticky odlišný jedinec) vzniká nová rostlina naprosto identická s tou, od které jste původní řízek odebrali. U máty přichází v úvahu řízky kořenové nebo stonkové.


Řízkování mojí máty
Stonek, určený k řízkování by měl být několik centimetrů dlouhý, se třemi nebo čtyřmi listy. Já jsem jednoduše ustřihla čtyři větvičky a dala je do skleničky s vodou. Listů jsem tam nechala až moc. To jsem udělala 7. července. A máta je takový nezmar, že už po 6ti dnech jsou patrné kořínky (obrázek dole). Příští týden větvičky zasadím a uvidíme, jestli tenhle speciální způsob "řízkování" máty opravdu funguje...

Komentář přidaný o několik hodin později:  tak jsem větvičky přece jenom shora seřízla na ty zhruba 4 listy - původní množství listů nové kořínky opravdu utáhnou jenom stěží. Není nad to se držet zavedených postupů:-)


4 komentáře:

 1. Také jsem nakonec začala řízkovat. Pěstování ze semínek se mi u máty moc nedaří. Vyrostou nitky s mikrolístečky, které se po přesazení sice trošku zvětší, ale i tak je rostlina divná. Rozhodně nevypadá jako keříky, co se prodávají. Nevím co s tím. Takže řízkuji vzrostou mátu, kterou jsem dostala darem.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý večer, tak ta nařízkovaná moje máta už má dost silné kořínky, zasadím ji a uvidíme. Některé rostliny je těžké vypěstovat ze semínek a máta peprná patří právě mezi ně. Proč se to nedaří, opravdu nevím, nicméně se to pokusím zjistit. Tak ať Vám máta roste! Anita

  OdpovědětVymazat
 3. Je mi jasné, že nemá každý záhradu. Ale kto má, nech strčí jednu priesadu mäty do voľnej pôdy. Potom nebude mať problém s rozmnožovaním mäty, skôr problém, ako sa toľkej mäty zbaviť. ;) Rozrastá sa dosť invazívne dookola a bujne zelenie. Po pár rokoch ju musím zrezávať, aby sa dalo prejsť okolo po chodníku. Zvyčajne sa preto doporučuje obmedziť jej životný priestor hneď na začiatku koreňovou bariérou.

  OdpovědětVymazat
 4. Máte pravdu Sunnytime, na zahradě bývá spíš problém se máty zbavit. Ale do nádob je občas dobré si ji namnožit a pak se člověk nestačí divit, že ze semínek některé rostliny prostě nevypěstuje:-) To byl můj případ. Dneska už samozřejmě řízkuju a dělím trsy:-)

  OdpovědětVymazat